Pierwsza pomoc w hipotermii

Pierwsza pomoc w hipotermii, w okresie zimowym, temat jakże na czasie. Zacznijmy może od początku, czym tak w ogóle jest hipotermia. Jest to stan, do którego dochodzi w sytuacji, gdy mechanizmy obronne naszego organizmu odpowiadające za termoregulacje ( regulacje temperatury w naszym organizmie) wyczerpują się. W skutek, czego temperatura głęboka ciała spada poniżej 35⁰C. Za podnoszenie temperatury odpowiedzialne są procesy takie jak: przemiana materii, dreszcze, wysiłek fizyczny. Straty temperatury przebiegają głównie poprzez parowanie, przewodzenie, promieniowanie i konwekcje. U zdrowego dorosłego człowieka utrata temperatury w 85% przebiega przez skórę, 10% poprzez drogi oddechowe

Do oceny stopnia głębokości takiego stanu wykorzystuję się skalę szwajcarską.

Stopień Temperatura ciała (⁰C) Objawy
☃️❄️➡️ HT 1 32-35 Przytomny, pojawiają się drżenia mięśniowe
☃️❄️➡️ HT 2 28-32 Zaburzenia przytomności/świadomości, drżenia mięśniowe nie występują
☃️❄️➡️ HT 3 24-28 Utrata przytomności, zachowany oddech i krążenie
☃️❄️➡️ HT 4 <24 Brak objawów życiowych

 

Osoby poszkodowane mogą manifestować objawy, z obu sąsiadujących ze sobą punktów z tabeli. Świadczyć to może o pogłębianiu się ich stanu. Ukazuje to, osobie udzielającej pomocy, że stan poszkodowanego zmienia się i tendencja jest spadkowa.

pierwsza pomoc w hipotermiiCzy musi być mróz, by doszło do hipotermii?

Nie, w ogóle nie musi być mroźnie, ale długa eskpozycja w niskich temperaturach, również dodatnich, jak najbardziej może doprowadzić do hipotermii. Obniżenie temperatury ciała o 2-3 stopnie już wchodzi w pierwszy stopień skali szwajcarskiej i mamy gotową hipotermię. Organizm kompensuje jeszcze objawy, ale to tylko kwestią czasu i przebywania w niesprzyjających warunkach, by ciało przestało radzić sobie z problemem. Pojawiają się kolejne objawy, więc klasyfikację hipotermii podniesiemy o kolejne stopnie. Zwykle też, nie jesteśmy świadkami tego procesu. Znajdujemy osobę w określonym stanie i musimy ją zakwalifikować, tak by dobrać odpowiednie narzędzia działania.

Pierwsza pomoc w hipotermii może być, przy sprzyjających warunkach, bardzo skuteczna w ratowaniu poszkodowanego. Wraz z obniżaniem się temperatury chorego zmniejsza się metabolizm komórkowy. W przypadku wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia, szanse na uratowanie wydają się większe. Negatywne zmiany neurologiczne pojawiają się później i wolniej, a to bardzo istotne w okresie po resuscytacyjnym. Niestety nie daje to gwarancji sukcesu i najlepiej by się nigdy nie zdarzyło, ale szanse są zdecydowanie większe. Póki więc poszkodowany nie jest ciepły, a powodem zatrzymania jest „świeże” NZK w hipotermii, trzeba go ogrzać, by uznać, że doszło do śmierci.

pierwsza pomoc w hipotermii

Im szybciej zostanie udzielona pierwsza pomoc w hipotermii naszemu poszkodowanemu, tym większe są jego szanse na przeżycie, oraz na późniejszą jakoś tego życia.

Co możemy zrobić jak zobaczymy osobę wychłodzoną? Jaka jest pierwsza pomoc w hipotermii?

HT1  

Pierwsza pomoc w hipotermii wymaga ❄️➡️☀️ zabezpieczenia poszkodowanego przed dalszą utrata ciepła, ❄️➡️☀️ zdjęcia mokrej odzieży ❄️➡️☀️ zapewnienie suchego ubrania ❄️➡️☀️ okrycia poszkodowanego ciepłymi kocami i śpiworami, ❄️➡️☀️ wysiłek fizyczny ❄️➡️☀️ ciepłe napoje. Warto użyć folii NRC, ale pamiętać należy, że ona tylko zatrzymuje uciekające ciepło. Nie generuje temperatury! ❄️➡️☀️ Staramy się ochronić przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi ( wiatrem, deszczem, śniegiem) i powoli ogrzewamy.

HT2 i HT3

☀️ Ogrzewamy stopniowo, szybkie ogrzewanie 🔥⛔ może przynieść złe korzyści. Ogrzewamy więc plecy, głowę, szyję – możemy wykorzystać ciepłe butelki z wodą i ułożyć przy dużych naczyniach żylnych czy tętniczych.

Ogólnie jednak unikamy gwałtownych działań. Wyobrazić sobie można, że skoro do hipotermii zwykle dochodzi z czasem, to powrót temperatury również musi trwać.

⛔ Warto zastanowić się nad tym, czy takiego poszkodowanego przenosić w inne miejsce. Zasadą pierwszej pomocy jest przenoszenie wg. potrzeby. Jeżeli ta nastąpiła, trzeba to zrobić. Warto też pomyśleć o tym, by izolować poszkodowanego od czynników zewnętrznych i pomieszczenie lub inne miejsce może temu sprzyjać. Poruszanie poszkodowanego może jednak doprowadzić do zaburzeń rytmu serca i NZK, więc trzeba rozważyć korzyści płynące z zmiany miejsca oczekiwania na pomoc.

Ocena funkcji życiowych

Warto przedłużyć ocenę funkcji życiowych do jednej minuty. Oddech, bo ten wykorzystujemy w pierwszej pomocy w hipotermii, sprawdzamy przez jedną 60 sekund upewniają się, że go nie ma. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że oddech ten jest obecny, ale z powodu niskiej temperatury i niskiego zapotrzebowania jego wartość jest znacznie niższa. Ocena przeprowadzona przez 10 sekund może okazać się wówczas błędną.

Jeżeli uznamy, że poszkodowany nie oddycha, należy podjąć resuscytację krążeniowo oddechową. Defibrylator AED wykorzystujemy tylko przez pierwsze 3 wyładowania, a następnie odraczamy dalsze defibrylacje, póki człowiek nie uzyska temperatury powyżej 30 stopni. Wówczas można defibrylator użyć ponownie.

W Polsce  i najpewniej na świecie uratowana kilka lat temu Adama, 2 letniego chłopca, którego temperatura wynosiła mniej niż 13 stopni. Prawidłowo udzielona pierwsza pomoc w hipotermii pozwoliła na cud. Chłopiec dziś ma 6 lat i ma się bardzo dobrze, dlatego warto walczyć. Trzeba po prostu się tego nauczyć, by w przyszłości, jeżeli będzie taka potrzeba, również zadziałaś prawidłowo, tak jak wspomniany policjant.